Bursa

BİR YAZI KARAKTERİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN NE OLDUĞUNU TANIMLAYAMASAK DA, KARAKTERİSTİK BİR YAPISI OLDUĞUNU VE İNSANLAR ÜZERİNDE BİR ETKİ YARATTIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ.

Yazı tipleri asil, çocuksu, yaratıcı, ciddi olabilir. Tıpkı insanlar gibi, tıpkı şehirler gibi.
Bir markanın en önemli görsel özelliklerinden birisidir yazı karakteri. İnsanların günlük deneyiminin bir parçası haline gelerek o şehrin kişiliğini yansıtır. Şehirdeki kurumlar ve insanlar, yazı tipini kendi projelerinde ve hayatlarında benimsedikçe, o yazı tipi şehrin sesi haline gelir.

Yazı tipleri bağlı oldukları şehirleri değiştirmez ama şehirdeki insanların zihniyetini değiştirmeye ve değişimi insanların kendilerinin yapmalarına ilham verebilir.
Yazı tiplerinin bilinçaltı güçleri böyledir.

Bursa yazı tipini tasarlarken amblemde olduğu gibi su ve ona ait sembolleri İznik Çini geleneğinin soyutlamalarıyla birlikte ele aldık. Amblemin üretim motivasyonundan hareketle yaratılan yazı karakteri amblemdeki benzer form ve kesimleri içeriyor. Böylece görsel bir bütünlük sağlıyor. Osmanlı ve öncesi yerel mimarisinin görsel estetiğini birleştiren bir yaklaşımla yapılan tasarımlar bölgenin mimari kültürel mirasını yansıtıyor.

Başta tüm Bursalılar olmak üzere isteyen herkes, bu yazı karakterini ücretsiz olarak indirebilir ve herhangi bir telif hakkı olmadan kendi projelerinde kullanabilir.

Bursa yazı tipini buradan indirebilirsiniz.