Bursa

SES, BEŞ DUYU ORGANIMIZ ARASINDA DUYGULARIMIZI EN YOĞUN HAREKETE GEÇİRENLERDEN BİRİDİR. BAZEN GÖRMESEK DE DUYARAK HİSSEDEBİLİRİZ.

Farkında olmasak da her gün markaları birbirinden ayırmak için sesin yardımını alırız. İşitsel markalaşma da tam olarak tüketici ile marka arasında kurulan bu bağa yönelik yapılan çalışmalara denir.
Birçok marka, sesin zihinde uyandırdığı bu gücü stratejik bir araç olarak kullanır. Doğru seçilmiş bir ses, markanın diğerlerinden ayrışmasını ve kolay hatırlanmasını sağlar.

Ses, sadece şirketler tarafından değil, markalaşan bir insanı, bir kültürü, bir şehri veya ülkeleri tanımlamak, hatta ikonlaştırmak için kullanılabilir. Şehir markalaşmasında sesi kullanmanın en uygun yöntemi ise bölgenin tarihini, kültürünü ve folklorik değerlerini bir araya getiren yerel motifleri yeniden yorumlamaktır.

Bölge ile özdeşleştirilmiş, toplumun hali hazırda bildiği bir melodi, sadeleştirilmiş ve modernleştirilmiş şekliyle kişilerin akıllarında daha kolay yer eder. Bursa için hazırladığımız işitsel logo projesini de, bölgenin bilinen ezgilerinden hareketle oluşturduk. Türkünün tümü yerine bir bölümünden aldığımız melodiyi kullanarak işitsel logo serileri hazırladık. Böylece dinleyenlerde türkünün geriye kalan kısmını zihninde tamamlamasını sağlayan bir teknik kullanmış olduk.
İşitsel logoların başarısındaki en önemli unsur tekrardır; kişiler marka sesini ne kadar sıklıkla duyarsa o kadar kolay ve çabuk hatırlar. Halkın zihninde yer etmiş bu türkünün farklı versiyonlarını çaldırdık.

‘Geçmişten Geleceğe Akan Şehir” konseptinden yola çıkarak, oluşturulan ezgide farklı varyasyonlar var. Bunlar şehirdeki farklı kullanım amaçları için hazırlandı. Havalimanları, otobüs durakları, belediyelere bağlı çağrı merkezleri, okul zilleri ve feribot seferleri gibi birçok alanda kullanılabilecek bu varyasyonlar… Kurumsal yerlerin yanı sıra halk ile etkileşimi artırmak amacı ile işitsel logo, telefon tonu olarak da kullanılabilecek. Bu şekilde Bursalıların kendi kimliğini dünyanın neresinde olursa olsun yansıtacağı bir öge olarak günlük yaşamın içinde yerini bulacak.
Hazırlanacak belgesellerden, sosyal medyaya, tüm görsel platformlara rahatlıkla eşlik edecek işitsel logo elemanlarımız, zaten bildiğimiz Bursa Türküsü’nün daha sık duyulmasını sağlayacak ve tekrarlarla gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynayacak.